665527-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Andra samhälleliga och personliga tjänster – 23-0068_Kem- och Specialtvätt Liseberg AB
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel23-0068_Kem- och Specialtvätt Liseberg AB
BeskrivningLiseberg AB bjuder in till upphandling av ramavtal att omfatta kemtvätt och specialtvätt för Liseberg AB samt Liseberg Grand Curiosa Hotels gäster. I tjänsten ingår tvätt och efterbehandling inklusive hämtning och lämning av egenägt tvättgods samt gästgods.Tvättgodset omfattar många olika typer av plagg, allt från kostymer och scenkläder till kanindräkter. Olika krav ställs på tvätt och efterbehandling beroende på vad som ska tvättas.
Intern identifierare23/24
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000