665584-2022 - ResultatSverige-Alvesta: Hantering av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning av enskilda brunnar, rengöring av rännstensbrunnar samt spoltjänster
Referensnummer: 2022-341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandlande parters behov av externa inköp gällande slam, sug och spoltjänster med lastbil.
Typiska arbeten är följande:
- Slamtömning av enskilda avloppsbrunnar
- Rengöring av rännstensbrunnar
- Högtrycksspolning vid ledningsstopp i gata och fastigheter
- Uppsugning av vätskor
- Filmning av rör och ledningar under jord och i fastigheter
Upphandlingen omfattar även jourtjänstgöring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90470000 Rensning av avlopp, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513800 Behandling av slam, 90912000 Urblåsning av rörformiga konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen