66561-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ånge: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Livsmedel
Referensnummer: 2021/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ånge kommun bjuder in till att delta i kommunernas dynamiska inköpssystem (DIS) avseende
livsmedel.
DIS:et omfattar mindre volymer av Färskt nöt och lamm, Färska grönsaker obehandlade,
Sylt/marmelad, Honung, Potatis, skalad och oskalad, Ägg och Fågel oberett.
Kommunen kommer vid behov att göra upphandlingar av grupperna.
Antagna leverantörer ska kunna ta emot studiebesök och presentera sin produktion för utsedda
personer från kommunen.
Antagna leverantörer ska kunna ta emot studiebesök och presentera sin produktion för
utsedda personer från kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen