Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt polishus och häkte i Västerås
Referensnummer: A468.538/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
På fastigheten ska byggnads- och anläggningsarbeten ske i form av nytt polishus och häkte för Polismyndighetens och Kriminalvårdens behov. De färdiga lokalerna, som är resultatet av Projektet, ska innehålla ett polishus och ett häkte om sammantaget ca 52 300 m2.
Utförandet sker som totalentreprenad med samverka/partnering.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen