665688-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Dryckesautomater – Kaffe- och vattenautomater 2023
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKaffe- och vattenautomater 2023
BeskrivningStatens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster. Upphandlingen är indelad i tre anbudsområden: • Anbudsområde 1, Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster • Anbudsområde 2, Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster • Anbudsområde 3, Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster. Tilldelning av kontrakt sker enligt en fast rangordning i anbudsområde 1 och 2, samt genom förnyad konkurrensutsättning i anbudsområde 3. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 500 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Ramavtalet för kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) om 800 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Ramavtalet beräknas träda i kraft 2024-02-01, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader. Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår. Enstaka meningar i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller produktblad, certifikat och jämförbara handlingar kan dessa vara på engelska, danska eller norska. Innehåller anbudsgivarens anbud uppgift som strider mot ovan kommer Kammarkollegiet inte att beakta denna. Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan därför inte lämnas på annat sätt, exempelvis via e-post. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner. Tilldelningsbeslut beräknas fattas under första kvartalet 2024.
Intern identifierare23.3-6642-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42968100 Dryckesautomater
Ytterligare klassificering (cpv): 03131100 Kaffebönor, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 42968000 Automater
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav
BeskrivningUpphandling av statligt ramavtal för kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKaffeautomater (rangordning)
BeskrivningKammarkollegiet uppskattar omsättningen på anbudsområde 1, Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster till 240 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Anbudsområde 1, Kaffeautomater med tillhörande varor och tjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) upp till 384 miljoner SEK. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till fem (5) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelVattenautomater (rangordning)
BeskrivningKammarkollegiet uppskattar omsättningen på anbudsområde 2, Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster till 20 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Anbudsområde 2, Vattenautomater med tillhörande varor och tjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) upp till 32 miljoner SEK. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till fem (5) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ytterligare klassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel, 42968000 Automater
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelKaffe- och vattenautomater (FKU)
BeskrivningKammarkollegiet uppskattar omsättningen på anbudsområde 3, Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster till 240 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Anbudsområde 3, Kaffe- och vattenautomater med tillhörande varor och tjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) upp till 384 miljoner SEK. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till sju (7) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.