665696-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård – Särskilt boende för äldre, KLUNTARNA 1, Rydebäck, Helsingborgs kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSärskilt boende för äldre, KLUNTARNA 1, Rydebäck, Helsingborgs kommun
BeskrivningProjektet omfattar nyproduktion av särskilt boende för äldre i Rydebäck, Helsingborgs stad, med 66 lägenheter samt gemensamhetsutrymmen, teknik, administration, personalytor, solcellsanläggning, reservkraftverk samt tillhörande utemiljö. Detaljerad beskrivning av omfattningen presenteras i handlingar enligt AFB.22. Entreprenaden omfattar samtliga inom arbetsområdet beskrivna mark- och byggnadsarbeten. För totalentreprenaden gäller ABT 06.
Intern identifierareDnr 127/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45215212 Byggnation av ålderdomshem, 45215213 Byggnation av vårdhem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSärskilt boende för äldre, KLUNTARNA 1, Rydebäck, Helsingborgs kommun