665727-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn av automatiserat instrument för hormonanalyser
Referensnummer: SLU.ua.2022.2.4.4-4412
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Klinisk kemiska laboratoriet vid SLU Universitetsdjursjukhuset (UDS) är ett veterinärmedicinskt specialistlaboratorium som analyserar biokemiska, endokrina, hematologiska och cytologiska prover från djur. Klinisk kemiska laboratoriet kommer att byta ut sitt automatiserade instrument för hormonanalyser (Immulite 2000XPi)
För att kunna tillgodose kundernas behov av klinisk diagnostik, forskning och undervisning skall det nya automatiserade instrumentet minst ha samma analysutbud som dagens instrument: kortisol, ACTH, fritt T4 (veterinärspecifik), totalt T4 (hundspecifik), TSH (hundspecifik), progesteron, TLI (hundspecifik), B12, folsyra, troponin I och fenobarbital.
Vänligen informera SLU om ert företag kan leverera ett automatiserat hormoninstrument som motsvarar Immulite 2000XPi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SLU avser med stöd av stöd av 19 a kap 5 § LOU teckna avtal med Siemens Healthcare AB.