665847-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – System för patogenreducering av plasma
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelSystem för patogenreducering av plasma
BeskrivningSystem för patogenreducering av plasma
Intern identifierareK 2023-5996
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKravspecifikation
BeskrivningCE-märkt system för patogenreducering (PRT) av plasma från helblod och aferesgivning. Patogenreduceringssystemet ska vara kompatibelt med Transfusionsmedicins nuvarande produktion av plasma.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsutvärdering
BeskrivningUtvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet för den upphandlade myndigheten kommer att ske med tilldelningsgrund bästa förhållande mellan pris och kvalitet.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelGenerella krav