2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter: Bullerutredningar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende konsulttjänster inom bullerutredningar. Avsikten är att teckna avtal med tre (3) anbudsgivare, under förutsättning att så många lämpliga anbud kommer in. Uppdrag som efterfrågas är bullerberäkningar och bullerutredningar för samhälls- och industribuller. Uppdragen innebär att konsult utreder, redovisar, föreslår åtgärder för buller och bullerhantering i relation till samhällsplanering. Syftet med uppdragen är att säkerställa att lagar och regler avseende buller uppfylls.
Intern identifierare: UE 25.126
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000