Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saltsyra
Referensnummer: KSN-2021-03567
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24311410 Oorganiska syror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser successiva avrop av saltsyra. Syftet är att tillgodose Uppsala kommuns olika verksamheter med saltsyra för vattenvård och dricksvatten. Saltsyran avser främst vattenverk och badhus inom Uppsala kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar leveranser av saltsyra.