Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blodpåssystem
Referensnummer: 2021-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33141510 Blodprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser blodpåssystem för blodgivning och framställning av leukocytreducerade erytrocytkoncentrat, leukocytreducerade plasma samt intermediärkomponent för framställning av poolade trombocytkoncentrat och leukocytkoncentrat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 52 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141613 Blodpåsar, 33141630 Blodplasmafilter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen