Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejerivaror Motala & Mjölby
Referensnummer: UH-2021-189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Mejerivaror till Motala och Mjölby kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets takvolym beräknas till 40 000 000 SEK (ca 9 000 000 sek inköp per år 1 nov 2020 – 31 okt 2021) för totalt för både Motala och Mjölby kommun sett till hela avtalstiden inklusive förlängningsoptioner. Takvolymen innebär inget löfte om framtida avropade volymer.