666310-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Tranemo: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Underhåll, support och utveckling, HR-system
Referensnummer: UPH/2022:69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranemo kommun har genom tidigare tecknat kontrakt rätt att nyttja HR-systemet Personec P med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden.
Support, underhåll och vidareutveckling måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Kommunen behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
Avtalet utgör ett underhålls-, support-, utvecklings- och samarbetsavtal vars syfte är att säkerställa att kommunen under avtalstiden kan använda avtalat IT-system på bästa sätt.
I och med detta meddelande om frivillig förhandsinsyn meddelar Tranemo kommun sin avsikt att tilldela kontraktet till Visma Enterprise AB. Avtal tecknas tidigast då 10 dagar har gått från det att annonsen publicerats i den europeiska annonsdatabasen TED.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72211000 Programmering av system- och användarprogram, 72253200 Stödtjänster för system, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen