2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitala låssystem
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för anskaffning utav digitala låssystem till SSAM.
Intern identifierare: 2023-00173
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44521100 Lås
Ytterligare klassificering (cpv): 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Del 1.Anbudsinbjudan
Beskrivning: SSAM har idag ett större antal analoga nycklar till miljörum i verksamhetens fem kommuner. Upphandlingen avser lösning som digitaliserar dessa befintliga analoga lås, så att SSAM: personal kan öppna miljörummen via en gemensam digital nyckel och fastighetsägarnas hyresgäster fortsatt kan öppna till respektive miljörum via befintlig analog nyckel. Upphandlingen avser komplett digital låslösning som innefattar alla delar såsom hårdvara, mjukvara och kringutrustning, installation samt driftsättning. Samtliga volymer är uppskattade, leveransen ska omfatta Beställarens verkliga behov.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 2.Avtal
Beskrivning: SSAM har idag ett större antal analoga nycklar till miljörum i verksamhetens fem kommuner. Upphandlingen avser lösning som digitaliserar dessa befintliga analoga lås, så att SSAM: personal kan öppna miljörummen via en gemensam digital nyckel och fastighetsägarnas hyresgäster fortsatt kan öppna till respektive miljörum via befintlig analog nyckel.Upphandlingen avser komplett digital låslösning som innefattar alla delar såsom hårdvara, mjukvara och kringutrustning, installation samt driftsättning.Samtliga volymer är uppskattade, leveransen ska omfatta Beställarens verkliga behov.