See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Abrahamsbergsskolan, renovering och ombyggnad av hus A, B, C, D, E, F, G
Beskrivning: Objektet avser renovering och ombyggnad av hus A, B, C, D, E, F, G på Abrahams-bergsskolan. 1 ny hiss och hisschakt tillskapas inom befintlig byggnad. Tillskapande nya teknikrum. Fönster, entrépartier och ytterdörrar renoveras. Tekniska installationer såsom EL, larm, Ventilation, vatten, avlopp, värme och Styr och övervakning ingår i projektet. Nya RWC och WC ska tillskapas, och vissa andra planlösningsändringar. Ytskiktsarbeten med plastmattor, natursten, kakel och klinker. Entreprenadområdet kommer att vara avskilt från pågående verksamhet till största del. Berörd yta i hus A-E, BRA ca 9 000 kvm, och hus A-G BRA ca 10 000kvm. B kommer ha byggplatskontor i F.200, och i del av F.100 kommer det pågå fritidsverksamhet morgon och eftermiddag. Ovanstående uppgifter syftar till att ge anbudsgivaren en allmän orientering om projektet. För detaljerade uppgifter om upphandlingens omfattning hänvisas till upphandlingsdokumenten i övrigt.
Intern identifierare: SISAB 2025/105
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Abrahamsbergsskolan, renovering och ombyggnad av hus A, B, C, D, E, F, G