666929-2021 - ÄndringSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koagulationsinstrument
Referensnummer: IN-IN20-0414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172
I upphandlingsdokumenten kallade Köpare.
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av koagulationsinstrument inklusive leverans av förbrukningsmaterial efter succesiva avrop från köparen samt option på servicekontrakt enligt LABU 12 i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Anbudsgivare benämns i upphandlingsdokumenten som Leverantör.
Takbelopp
Takbelopp uppgår till 12.7 MSEK exkl. moms. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta. Om Leverantören noterar att takvolymen är på väg att uppnås ska denne informera Köparen om detta.