2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift av Beställarens Återvinningscentraler - delområdena Norr och Söder
Beskrivning: Huvudsyftet med upphandlingen är att säkerställa driften av beställarens Återvinningscentraler. Leverantören ska driva återvinningscentralerna med hög kvalitet så att stadens medborgare erbjuds god service och så att en hög utsortering i enlighet med avfallstrappan uppnås. Transporter ska ske effektivt och med bästa möjliga drivmedel för att verksamhetens helhetspåverkan på miljön ska bli så bra/liten som möjligt. Beställaren har historiskt delat in återvinningscentralerna i tre upphandlingsområden område Norr, Söder och Innerstaden. Från och med denna upphandling sker en ny indelning av områdena som framgent kommer bestå av två (2) upphandlingsområden, Norr och Söder.
Intern identifierare: 24SVOA1454
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering