666956-2022 - ResultatSverige-Djursholm: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter Brandkonsult
Referensnummer: FN 2022/0080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kan bestå av framtagning av tekniska utredningar, brandtekniska beräkningar, brand- och brandgasförlopp, utföra mätningar, upprätta branddokumentation och projekteringsuppdrag i byggprocessens samtliga skeden. Uppdragen kan även bestå av att biträda Beställaren under produktionsfasen, samt uppdrag som sker i den löpande förvaltningen av fastigheter. Konsulten ska kunna ta fram underlag och rutiner för Systematiskt brandskyddsarbete (SBA).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45343100 Brandsäkringsarbeten, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA ALLMÄN ORIENTERING
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området brandkonsult. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt att skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området brandkonsult.
Kommunen har för avsikt att anta en (1) leverantörer.
Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet kommer tilldelas kontrakt
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
AUA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoretMagnus Fridell, FastighetschefBox 74182 11 Danderyd
Upphandlande myndighet
Danderyds kommun, org. 2120000-0126Djursholms AB, org. 556002-2831Studievägen Fastighets AB, org. 559100-5169
samt ev framtida tillkommande helägda dotterbolag.
AUA.2 Orientering om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU 6 kap. 2 §.