2. Förfarande
Förfarande
Titel: 24SVOA1454 Drift av Beställarens Återvinningscentraler - delområdena Norr och Söder
Beskrivning: Huvudsyftet med upphandlingen är att säkerställa driften av beställarens Återvinningscentraler. Genomförandet av uppdraget innebär att på ett bra sätt bemöta kunder, ta emot material och avfall, aktivt arbeta för ökad utsortering av material, ansvara för skötsel och löpande underhåll, samordna borttransporter samt rapportera till Beställaren enligt avtal och i övrigt ha en öppen dialog med Beställaren. Transporter ska ske effektivt och med bästa möjliga drivmedel för att verksamhetens helhetspåverkan på miljön ska bli så bra/liten som möjligt. Beställaren har historiskt delat in återvinningscentralerna i tre upphandlingsområden område Norr, Söder och Innerstaden. Från och med denna upphandling sker en ny indelning av områdena som framgent kommer bestå av två (2) upphandlingsområden, Norr och Söder.
Intern identifierare: 24SVOA1454
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 24SVOA1454 Drift av Beställarens Återvinningscentraler - delområdena Norr och Söder