Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsbrandbevakning med flyg, Västerbottens län
Referensnummer: 452-12127-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Västerbottens län erbjuder intresserade entreprenörer att lämna anbud på skogsbrandbevakning med flyg i Västerbottens län, i enlighet med förutsättningar angivna i detta upphandlingsunderlag inkl. bilagor. Länsstyrelsena har produktionsansvaret för skogsbrandbevakningen i sina respektive län. Medel från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), tillförs Länsstyrelsen inför varje säsong. Länstyrelsen har därför, utifrån riktlinjer från MSB, beslutat att bedriva skogsbrandbevakning i länet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning av bevakningen, t ex flygslingornas uppläggning och under vilka förutsättningar bevakningen med flyg ska ske, regleras i upphandlingsunderlagen. Länsstyrelsen upprättar en plan för bevakningen och svarar för uppföljning och redovisning till MSB av utförda bevakningsuppdrag.
Anbud kan lämnas på en eller på båda slingorna.
Del nr: 2