667107-2022 - ResultatSverige-Motala: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning
Referensnummer: UH-2022-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Parkeringsövervakning på gatumark samt kommunens ytor upplåtna för allmän parkering med beslutad lokal trafikföreskrift, hantering av fordonsflytt samt begränsad tillsyn av/åtgärd på parkeringsautomater.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Motala kommun erbjuder idag ungefär 3300 parkeringar för personbilar, drygt 60 RH-platser samt även parkeringsplatser för bussar, taxiplatser och lastplatser inom orterna Motala och Borensberg. Antalet parkeringar och ändamålsplatser kommer att förändras under avtalstiden.