66718-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning – Varningsutrustning på väg
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVarningsutrustning på väg
BeskrivningPolismyndigheten avser att upphandla avvärjningsutrustning på väg, avspärrningsband, varningsbloss samt varningsfyr till sina polisbilar och övrig polisverksamhet. Polismyndigheten ska arbeta med enhetliga metoder och enhetlig utrustning. Utrustningen förvaras i fordonsmonterade hurtsar och utrymmen varvid utrustningens storlek är ett viktigt kriterium vid val av utrustning. Eftersom Polismyndigheten vill ha leverantörer som kan åta sig att utföra hela uppdraget är det inte tillåtet att lämna anbud på delar av upphandlingen. Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Polismyndigheten avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör.
Intern identifierareA 717.374/2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35200000 Polisutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareVarningsutrustning på väg
Optioner
Beskrivning av alternativenJa, se upphandlingsdokument