66735-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad för ombyggnad Siriusgatan 16–76, Gärdsås
Referensnummer: FB2022-2745
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Invändig renovering av 8 hus, drygt 600 lägenheter, fördelat på 4 etapper. Renoveringen innefattar stambyte och badrumsrenovering, byte/relining av samlingsledningar i källare, nytt 2- rörs värmesystem inklusive nya radiatorer, elrenovering av fastighetsel t.o.m. nya elcentraler i hall, justering ventilation samt option renovering av trapphus. Tillval och behovsprövat inre underhåll regleras via á-pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231112 Installation av rörsystem, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen