667353-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Fordon för avfall
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon för avfallsinsamling 2023
Referensnummer: 23/0250
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144510 Fordon för avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av fordon för avfallsinsamling (sopbilar):
Anbudsområde 1: Baklastare med två fack, tvåaxligt chassi, totalvikt 18 ton Anbudsområde 2: Baklastare med två fack, tvåaxligt chassi, totalvikt 12 ton.
Upphandlingsföremål
Anbudsområde 1: Baklastare med två fack, tvåaxligt chassi, totalvikt 18 tonAnbudsområde 2: Baklastare med två fack, tvåaxligt chassi, totalvikt 12 ton.
Upphandlingen följer Förordning (2011:847) om miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster och Lag (2011:846) miljökrav vid upphandling av bilar och vissa kollektivtrafiktjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen