667596-2021 - ResultatSverige-Aneby: Larmövervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetslarm som tjänst
Referensnummer: KS 2021/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Digitala trygghetslarm för hemtjänstens brukare
Omfattning
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende Trygghetslarm som tjänst för brukare i hemtjänsten.
I upphandlingen finns det optioner gällande Fjärrtillsyn samt GPS-larm. Dessa kan även komma att avropas av andra enheter än hemtjänst, såsom SÄBO eller Funktionshinderomsorg.
Avtalet omfattar ett helhetsåtagande per brukare där Leverantören ansvarar för att leverera fullt fungerande trygghetstjänster.
Avtalet omfattar inte trygghetslarm för brukare i Särskilt Boende där Kommunen har en annan lösning.
Avtalsstart är 2022-01-01 och larmen ska vara i full drift 2022-03-01
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca 1.400.000. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Takvolymen för avtalet är 1.750.000kr
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen