667655-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Alkolås – Alkolås inkl. installation, underhåll och kalibrering till SLU:s tjänstefordon
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAlkolås inkl. installation, underhåll och kalibrering till SLU:s tjänstefordon
BeskrivningSLU avser teckna ramavtal med en (1) eller flera leverantörer med uppdrag att förse SLUs tjänstefordon med alkolås enligt vad som anges i upphadlingsdokumentet. Uppdraget omfattar utöver köp och installation av alkolås även underhåll, kalibrering, reparation samt förbrukning. SLU har i dagsläget ca 80 fordon på våra huvudorter som är i behov av alkolås med tillhörande tjänster. Fordonen fördelas enligt: Uppsala - ca 60 fordonUmeå - ca 10 fordonAlnarp - ca 10 fordon Fordon kan avgå samt tillkomma under avtalstiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38960000 Alkolås
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117776:Lot:1