667664-2021 - ResultatSverige-Kiruna: Skötsel av avloppsnät
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Relining
Referensnummer: 2021/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90480000 Skötsel av avloppsnät
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun. Ramavtalsupphandlingen avser att täcka beställarens behov av tjänster inom relining.
Objektets läge
Fastigheterna är belägna i:Kiruna C, Jukkasjärvi, Abisko, Riksgränsen, Svappavaara, Vittangi och Karesuando
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun. Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom relining.
Arbetet kommer att utföras i offentliga lokaler såsom äldreboenden, förskolor, skolor, och övriga liknande byggnader och lokaler. Arbetet kommer även att utföras i bostäder med kvarboende hyresgäster. I entreprenaden kommer även ingå samordning av beställarens övriga upphandlade ramavtalsentreprenörer utifrån varje enskilt uppdrags omfattning. Entreprenören ska även som underentreprenör kunna utföra arbeten åt annan av beställaren upphandlad ramavtalsentreprenör. Samma avtalsvillkor och priser ska då gälla.
Större projekt, såsom ny-, om- och tillbyggnader eller projekt med speciella krav ingår inte i detta avtal. Beställaren genomför i dessa fall en separat upphandling för arbetet.