66767-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Installation av maskiner och utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lyft- och inriggningstjänster
Referensnummer: V 2020/1955
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51500000 Installation av maskiner och utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lyft och inriggning av diverse utrustning vid MAX IV laboratoriet vid Lunds universitet.
Omfattning
Uppdraget avser att genomföra tyngre lyftarbeten och montering/installering av olika maskiner och utrustningar i och vid Max IV laboratoriet i Lund.
Uppdraget omfattar planering av, genomförande av och montering av i laboratoriet befintlig utrustning och fasta inventarier och utrustning som levereras och ställer krav på precisionsmässigt installationsarbete.
Uppdraget ställer krav på att leverantören har erfarenhet av och tillstånd för bland annat truck, travers och ställningsbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51400000 Installation av medicinsk och kirurgisk utrustning, 51430000 Installation av laboratorieutrustning, 51510000 Installation av universalmaskiner och utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen