667673-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sjöbo: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel; Grossistsortiment samt grönsaker, frukt och rotfrukter
Referensnummer: 22/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun samt Skurups kommun inbjuder intresserade leverantörer att lämna anbud avseende grossistsortiment och/eller leveranser av grönsaker och frukt. Upphandlingen är indelad i två områden;
1. Huvudgrossist; Kolonial, djupfryst, chark samt bryggeriprodukter
2. Färska grönsaker, frukt, potatis, förbehandlad potatis samt rotfrukter
Anbud kan lämnas på ett eller två områden.
Inbjudan
Sjöbo kommun och Skurups kommun, härefter Beställaren, inbjuder intresserade anbudsgivare, härefter Leverantören, till anbudsgivning avseende grossistsortiment och/eller leveranser av grönsaker och frukt i enlighet med detta dokument och dess bilagor.
Upphandlingen ska resultera i två (2) kontrakt som tecknas med två (2) leverantörer. Anbud kan lämnas på ett eller två områden.
Utvärdering sker enligt principen om det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet baserat på lägsta pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15893000 Torrvaror, 15894000 Behandlade livsmedel, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen