667734-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom marinbiologi till projekt Skandiaporten
Referensnummer: 23-01732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket och Göteborgs hamn upphandlar miljökonsult för marinbiologiska undersökningar och utredningar inom ramen för projekt Skandiaporten.
Upphandlingsföremål
Sjöfartsverket och Göteborgs hamn avser att upphandla miljökonsult för marinbiologiska undersökningar och utredningar i nedanstående uppdrag. Uppdraget omfattar sju olika deluppdrag enligt nedan
Deluppdrag 1 - Undersökning av påverkan på ålgräsängarDeluppdrag 2 - Undersökning av påverkan på blåmusselbankarDeluppdrag 3 – Flytt av blåmusslorDeluppdrag 4 - Undersökning av bottenfauna vid dumpningsplatsenDeluppdrag 5 - Undersökning av OSPAR Habitat Deluppdrag 6 - Undersökning av hårdbottenmiljö MåvholmskrökenDeluppdrag 7 - Övrigt marinbiologiskt expertstöd
För närmare beskrivning av de olika deluppdragen, se bilaga 6.2 Beskrivning deluppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73112000 Marin forskning, 98360000 Marina tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen