667747-2022 - ResultatSverige-Sundsvall: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ansökningsinbjudan IT-drift Arbetsplats
Referensnummer: 2022-5103-576
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av IT-driftstjänsten för IT-arbetsplats till CSN, detta benämns fortsättningsvis som Tjänsten. Leverantören ska leverera Tjänsten som ett helhetsansvar och som en funktion till CSN.
Tjänsten ska:
 ha erforderlig stabilitet och tillgänglighet,
 under hela kontraktstiden vara aktuell ur ett livscykelperspektiv,
 ha erforderlig säkerhet,
 vara kostnadseffektiv,
 vara skalbar och flexibel.
Leverantörens helhetsansvar innebär att denne ska tillhandahålla bland annat erforderliga produkter, varor, tjänster, programvaror med mera, förutom där det uttryckligen anges som CSN:s åtagande.
Leverantören ansvarar för erforderlig mjukvara och licenser samt certifiering av dessa för att tillhandhålla Tjänsten. CSN avser fortsatt äga vissa licenser för programvaror på klienten (fysisk och virtuell) såsom exempelvis Windows operativsystem, Office samt SharePoint men Leverantören ska ansvara för hantering och administration av dessa.
Leverantörens datorhallar ska som lägst uppfylla skyddsnivå 3 i enligt bilaga 4.1 ”MSB Vägledning för fysisk Informationssäkerhet i IT-utrymmen”. Datorhallarna ska vara placerade i Sverige för att uppfylla CSN:s behov av placering och anslutning till Swedish Government Secure Intranet (SGSI). Se bilaga 4,2 ”MSB handbok för SGSI”.
Tjänsten ska tillhandahållas i både CSN lokaler (exempelvis klienter och tillbehör) och i Leverantörens lokaler (exempelvis infrastrukturtjänster).
Tjänstens innehåll definieras med följande exempel:
 Tjänsten etableras genom ett Införandeprojekt som erfordrar etappvisa delleveranser vilka tas i bruk före Avtalad startdag där Leverantören även stödjer CSN i att flytta sina system.
 Hårdvara; datorer, dockor, skärmar samt tillbehör.
 Virtuella klienter.
 Paketering och distribution av applikationer och operativsystem
 Service på plats.
 Central och distribuerad lagring.
 Katalogtjänst.
 Säkerhetskopiering och återställning.
 Kommunikation:
 WAN/LAN
 Brandvägg
 DNS
 DHCP
 Internet Access (användarnas bruk av internet)
 VPN
 Virtual Desktop Infrastructure (VDI).
 E-postfunktion med AntiSpam och Antivirus.
 Surffilter.
 Samarbetsverktyg med funktionalitet för chatt och video.
 Förvaltning och drift av CSN:s SharePoint-plattform.
 Administrations- och analysverktyg för i Tjänsten ingående delar och funktioner.
 Säkerhetstjänster.
 Katastrofberedskap.
 Configuration Management Database (CMDB).
 Övervakning.
 Rapportering.
 Dokumentation.
 Incident- och problemhantering.
 Service och support kopplat till Tjänsten.
 Utvecklingsuppdrag, utredningar och förändringsarbeten.
 Konsulttjänster kopplat till Tjänsten.
Leverantören kommer av CSN att kategoriseras som en strategisk leverantör vilket innebär att CSN kommer att ställa krav på viss form av samverkan vad avser deltagande roller, uppföljning och regelbundenhet i forum för styrning på operativ, taktisk och strategisk nivå. Leverantören kommer också att samverka med av CSN anvisad annan leverantör eller tredje man.
Mer information finns i bilaga 5 ”Allmänt om CSN och IT-miljön.”
Till det kommande Kontraktet kommer bilaga 7 ”eSAM:s Allmänna villkor IT-drift” att biläggas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30211300 Dataplattformar, 32580000 Datautrustning, 32581000 Datakommunikationsutrustning, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72222300 IT-tjänster, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen