667759-2022 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI SPECT/CT
Referensnummer: IN-IN22-0229
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland efterfrågar synpunkter gällande SPECT/CT och syftet med denna förfrågan är att undersöka och bilda sig en större uppfattning om vad marknaden erbjuder inom området samt att tillvarata branschens erfarenheter, kunskaper och framtidsvisioner.
Upphandlingen beräknas omfatta köp av SPECT/CT inkl. tillbehör och reservdelar, förbrukning, utbildning, samt service och support. Upphandlingen beräknas även omfatta köp av arbetsstation till SPECT/CT.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen beräknas omfatta köp av SPECT/CT inkl. tillbehör och reservdelar, förbrukning, utbildning, samt service och support. Upphandlingen beräknas även omfatta köp av arbetsstation till SPECT/CT