667857-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyhamn Etapp 3
Referensnummer: SBN-2019-00825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar dels en riskvärdering enligt Naturvårdsverkets kvalitetsmanual. En riskvärdering förutsätter att befintlig riskbedömning och åtgärdsutredning uppdateras och vid behov revideras. Utöver det ska även förordad åtgärd projekteras. Eftersom objektet ligger i direkt anslutning till havet bedöms det även vara nödvändigt att ta fram handlingar för en tillståndsansökan för vattenverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 90715120 Undersökning av mark för kemiska industrier eller oljeraffinaderier, 90715220 Undersökningar av industrimark, 90715230 Undersökningar av mark för industriavfall, 90722000 Miljöåterställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning framgår i detalj av handling 07:2 - Uppdragsbeskrivning.