Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Självserviceplattform
Referensnummer: Ks26 2021-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
LKDATA (Linköpings kommuns verksamhet som tillhandahåller IT-tjänster för alla kommunens verksamheter och de kommunala bolagen) har 2 befintliga processer(Facit och Chromeadmin se Kravspecifikation) i en självserviceplattform där verksamhetens användare själva kan se sina tjänster och utföra administration av dessa. Detta är mycket uppskattat bland verksamhetens användare och vi ser behov av att utöka med flera processer på liknande sätt. Det är ett enkelt sättet för verksamhetens användare att ta del av information avseende sina befintliga tjänster och göra ändringar. Detta är unikt för en självserviceportal till skillnad får en ren beställningsportalen som oftast endast hanterar nya beställningar av tjänster.
Möta användarnas behov av att via självserviceplattform själva kunna hantera sina befintliga tjänster, men även nya beställningar. Detta ska i första hand ske med helt automatiserat genomförande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system.