Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System for crystallization management.
Referensnummer: FS 2.1.2-1669-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå University is going to purchase 1 System for Crystallization Management (SCM) for the Chemistry Department and the Chemical Biology Centre at Umeå University. The system is intended for storage and monitoring of crystallization experiments, aid evaluation of experiments, guide optimization of new experiments, and rapidly and reliably dispense liquids in order to set-up new experiments.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen