668099-2022 - ÄndringSverige-Falun: Transformatorunderstation
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transformatorstationer Ingarvet Östra och Ingarvet Västra
Referensnummer: Elnät22/0613
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232221 Transformatorunderstation
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren ska låta uppföra 2st nya transformatorstationer för att säkerställa trygga elleveranser i det lokala elnätet. Stationerna benämns Ingarvet Östra och Ingarvet Västra.
Entreprenaden omfattar nybyggnation av 2st transformatorstationer 145/11kV. Entreprenaden omfattar även leverans av tjänster och materiel avseende mark, elarbeten, provning och teknisk dokumentation för anläggningar i enlighet med förfrågningsunderlaget i sin helhet.