668252-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulttjänster
Referensnummer: FM2020-10465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för miljökonsulttjänster och är uppdelad i tio separata tjänsteområden (anbudsområden), se A-J nedan. Försvarsmakten och Försvarets materielverk (fortsättningsvis benämnd FMV) är avropsberättigade.
Upphandlingen omfattar provtagning men inte analystjänster som utförs av laboratorium. Försvarsmakten och FMV kommer att upphandla ramavtal för analystjänster separat.
Uppskattat totalt värde är en grov uppskattning beräknad utifrån historiska volymer. Försvarsmakten och FMV förbinder sig inte att avropa viss mängd/volym.