668253-2021 - ÄndringSverige-Eslöv: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städentreprenad
Referensnummer: 21/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Eslövs Bostads AB (”B”) är ett allmännyttigt kommunalägt bostadsbolag med sin verksamhet i Eslövs kommun. Fastighetsbeståndet består av ca 2 200 lägenheter. För ytterligare information om B se: www.ebo.se.
Lokalvårdstjänster har en central funktion i B:s fastighetsförvaltning och det är av stor vikt att B:s städentreprenör kan säkerställa en jämn och hög nivå på de tjänster som levereras. En god och regelbunden dialog mellan fastighetsförvaltare och leverantör är viktigt för B och är prioriterad inom uppdraget som ett sätt att säkerställa hög kvalitet i utförandet. Våra entrepre-nörer representerar B i sitt utövande av sin tjänst.