668343-2023 - ResultatSverige-Örebro: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: A2023/2206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bevakningstjänster till Statistiska centralbyrån (SCB).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet och omfattning
Upphandlingen omfattar bevakningstjänster till följande adresser:
Örebro: Åkullegatan 14. SCB:s huvudhus som är cirka 8000 kvm (Kexen 2), besöksadress (huvudentré).
Örebro: Norrbackavägen 11-13. Godsmottagningen som ligger bredvid SCB:s huvudhus, cirka 800 kvm.
Örebro: Lokal belägen på Öster. Lokalen är ca 100 kvm.
Solna: Solna Strandväg. Lokalytan är 7149 kvm fördelat på 7 plan.
Stockholm: Garnisonen, Karlavägen 100.
Upphandlingen omfattar följande bevakningstjänster:
Ronderande bevakning
Larmutryckning
Larmöverföring
SCB har behov av bevakningstjänsterna ovan till samtliga lokaler i Örebro och Solna. När det gäller SCB:s lokal på garnisonen i Stockholm har SCB endast behov av larmöverföring och larmutryckning.
Vidare omfattar upphandlingen även följande bevakningstjänster som SCB ska kunna avropa som option:
Extra bevakning
Överfallslarm (larmknapp i lokal)
Personskydd
Skyddsvakt
Teknisk besiktning/bevakning (svepa rum, dold kamera etc.)
Enklare reparationsarbeten
Behovet tydliggörs och konkretiseras i avsnitt 4.5.
Omfattningen av uppdragen kommer att variera under avtalsperioden och SCB förbinder sig inte att köpa en viss volym. Ramavtalets maxvärde uppgår till fyra miljoner kr under avtalsperioden.