668354-2023 - ÄndringSverige-Arvika: Renoveringsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ROT-renovering Taserudsgymnasiet
Referensnummer: Dnr 2023-300
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ROT-renovering av Taserudsgymnasiet i kvarteret Överläraren 3. Projektet kommer att genomföras som en totalentreprenad (ABT 06) med partnering som arbetsform.
Beslut om genomförandet tas i Kommunstyrelsen den 5 december.
Tänkt tidplan är att programarbete och projektering börjar under hösten 2023 och byggstart sker våren 2024. Uppskattad målbudget för projektet som helhet är ca 160 000 000 SEK exkl. moms.