668362-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxenutbildning - Område 2
Referensnummer: 21/192-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar område 2 inom vuxenutbildningen. En leverantör kommer att tilldelas för området. Områdena inom vuxenutbildningen är uppdelade och sammansatta för att ge ett tillräckligt underlag för att Leverantörerna ska kunna bemanna och genomföra uppdraget på det sätt som Beställaren önskar. Alla områden innefattar undervisning på plats i Jönköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kommunal vuxenutbildning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende kommunal vuxenutbildning.
Omfattning
Leverantörens ska bedriva:
Kommunal vuxenutbildning på gymnasial nivå (klassrum/flex) inom följande program:
Samhällsvetenskapsprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet
Ekonomiprogrammet
Teknikprogrammet
Humanistiska programmet
Kommunal vuxenutbildning på grundläggande nivå (klassrum/flex)
Kommunal vuxenutbildning i svenska för invandrare studieväg 3 Kurs C-D (klassrum)
Lokala avvikelser beslutas av ansvarig rektor.
Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden har beslutat att:
Om vuxenutbildningsenheten bedömer att leverantörerna saknar kapacitet vid uppkommet behov kan Jönköpings kommun komma att bedriva vuxenutbildning i egen regi.
Uppstart av ny utbildning i kommunal regi, som inte kan tillfredsställas i upphandling av extern anordnare, ska föregås av en analys av kompetens- och utbildningsbehov med syftet att nå god kvalitet och kostnadseffektivitet.
I övrigt förekommer inga anbud eller delade uppdrag med Jönköpings kommuns interna gymnasieskolor.