668526-2021 - ResultatSverige-Malmö: Bränd kalk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Quicklime, Bulltofta waterworks, Malmö - Bränd kalk, Bulltofta vattenverk, Malmö
Referensnummer: 21/01170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44921200 Bränd kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
The procurement concerns the purchase, delivery and unloading of quicklime (calcium oxide, CaO) for Bulltofta waterworks in Malmö, Sweden. A lime slurry made from quicklime and water in a lime slaking plant is used in the softening process during drinking water production.
Upphandlingen avser ramavtal av bränd kalk (CaO, osläckt kalk) inkl. leverans till Bulltofta vattenverk i Malmö, Sverige. Den brända kalken används i avhärdningsprocessen för dricksvattenproduktion.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen