668616-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
47191 Anläggningsarbeten Barkarbystaden till Barkarby
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling ingår att på utförandeentreprenad utföra konstbyggnadsarbeten innefattande betongarbeten till en volym om ca 10 000 m3 för biljetthall, uppgång mm.
Arbeten förekommer både i bergtunnlarna samt ovan jord.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen