668723-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för infrastruktur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd, specialister samverkansentreprenad
Referensnummer: UPPH2023-00062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Uppsala tillsammans med Uppsala kommun planerar att bygga ny spårväg i Uppsala. Projektet är ett samarbete mellan Region Uppsala, Uppsala kommun och med finansiellt stöd av den svenska staten. Beställarens del i spårvägsprojektet är bland annat att bygga och förvalta en ny spårvagnsdepå.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen