668893-2022 - ResultatSverige-Eskilstuna: Utveckling av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
800xA
Referensnummer: UH 22-40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72262000 Utveckling av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna anbud.
800xA används för kontroll och larmhantering av pann- och fjärrvärmeprocessen på vattumannen som ligger i Eskilstuna. Systemet används av driften kontinuerligt dygnet runt och en säker systemmiljö är viktigt för att de ska kunna utföra sitt jobb på ett effektivt sätt. Uppgraderingen av 800xA säkrar driften av systemet.
En uppgradering av 800xA och utbyte av AC800M cpu:er krävs för att kunna garantera driftsäkerheten av Vattumannen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48820000 Servrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72254100 Systemprovning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72540000 Datoruppgraderingstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med nästan 600 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Bakgrund
Kvalitetskrav
Anbudsgivare ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren. Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska Anbudsgivare som är tredjepartcertifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet (hänvisning till hemsidor eller länkar godtas inte som bevis).
I de fall Anbudsgivare inte har ett tredjepartscertifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy och kvalitetsmål bifogas anbudet. Anbudsgivare ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem.
För att garantera att kvalitetsarbetet möter Beställarens krav bör redovisningen minst innehålla följande:
a) Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete. b) Rutiner för egenkontroll och intern revision. c) Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder. d) Rutiner för förebyggande åtgärder. e) Rutiner för hantering av reklamationer. f) Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer. Redovisningen ska inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran.