668956-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sala: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenad i partnering - om-, till- och nybyggnation
Referensnummer: KS 2021/875
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende totalentreprenader i partnering som avropas var för sig. Projektens omfattning och innehåll bygger på kommunens behov och planering och som kommer att avropas av kommunen. På grund av politiska beslut och/eller andra prioriteringar kan den planerade ordningen komma att ändras, likaså omfattning och innehåll. Partneringprojekten kommer att avse ny-, om- och tillbyggnadsprojekt. Ramavtalet gäller för projekt vars budget beräknas överstiga 10 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen