2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för hantverkstjänster - Måleri
Beskrivning: Ramavtal för hantverkstjänster, måleriarbete omfattar uppdrag av underhålls- och reparationsarbeten samt mindre avgränsade projekt inom Kommunens fastighetsbestånd. Invändig och utvändig målning och tapetsering och tillhörande arbeten såsom rivning, tvättning, spackling med mera, även i våtrum. Arbetena utförs ofta i lokaler med pågående verksamhet. Arbete ska utföras på löpande räkning efter avrop. Lerums kommun och kommunens verksamhetslokaler förvaltar ca 235 000 m2 lokaler för kommunal verksamhet samt viss uthyrningsverksamhet och genomför i detta bestånd underhållsåtgärder och ombyggnader. Fastigheterna som förekommer är bl a: Skolor och förskolor Idrottshallar Särskilda boenden Lokaler och bostäder ägda eller inhyrda av Lerums Kommun I fastigheterna kan det förekomma att personer med särskilda behov vistas. Hänsyn till detta ska tas. Avtalsperiod Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) entreprenörer under förutsättning att så många kvalificerade anbud kommer in. Avrop kommer att ske enligt rangordning, se AFD.43 Avrop. Volym Lerums kommun beräknar att under kommande fyra år avropa inom ramavtalet för cirka 1 500 000 SEK per år, baserat på historiskt avrop och uppskattade framtida behov. Takvolym Den nedan angivna volymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintligt ramavtal, förväntade kvantiteter för verksamheterna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets takvolym. Några garanterade volymer lämnas inte. Ramavtalets takvolym är nio (9) MKR.
Intern identifierare: SBN25.212
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45442100 Målning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000