668974-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utryckningsservice för bilar – Bärgningstjänster 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bärgningstjänster 2026
Beskrivning: Kronofogdens exekutiva verksamhet har behov av bärgningstjänster i olika omfattning och med olika krav på tillgänglighet. Den så kallade specialverkställigheten, som har jourverksamhet, har krav på tillgänglighet till bärgare dygnet runt medan verkställigheten i övrigt främst behöver tillgång till bärgningstjänster under dagtid på vardagar. Ekobrottsmyndighetens verksamhet har behov av bärgningstjänster dygnet runt.
Intern identifierare: KFM 13519-2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50118000 Utryckningsservice för bilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1916788-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 1 - Bärgningstjänster för planerat behov dagtid
Beskrivning: Denna del avser planerat behov av bärgningstjänster vid förrättningar som sker på vardagar under kontorstid mellan klockan 07.00 - 17.00.
Intern identifierare: 1960878-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2 - Bärgningstjänster för brådskande behov dagtid och för jourverksamhet
Beskrivning: Denna del avser brådskande bärgningstjänster som ej kunnat förutses under dagtid mellan klockan 07.00 - 17.00. Denna del gäller även för bärgningstjänster som behövs för Beställarens jourverksamhet. Delområdet avser brådskande bärgninstjänstuppdrag som kan komma att bokas med mycket kort varsel var som helst i Sverige dygnet runt och årets alla dagar.
Intern identifierare: 1960880-2