66910-2022 - ResultatSverige-Järfälla: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster inkl. konferensbokningar
Referensnummer: Kst 2021/304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Järfälla kommun inbjuder leverantörer till anbudsgivning avseende Resebyråtjänster för affärsresor samt grupp- och konferensresor.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla ett webbaserat självbokningssystem. Systemet ska vara tillgängligt via internet och ska inte kräva någon lokal installation hos beställaren.
Resebyrån ska också vara konsult i resefrågor och medverka till att resandet planeras på ett sådant sätt att resornas syfte uppnås till lägsta möjliga kostnad och minsta möjliga miljöpåverkan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
År 2019 uppgick Järfälla kommuns (härefter 'Kommun') affärsresande och konferensbokningar till ca 3,5 MSEK.