66914-2022 - ResultatSverige-Västerås: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekosystemtjänstanalys, landskapsanalys och sociotopkartering- Ramavtal
Referensnummer: BN 2021/00806-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
De uppdrag, tjänster,  som är aktuella att genomföras inom detta ramavtal avser olika delar av stadens skeden eller processer.
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av konsulter som kan genomföra utredningar och analys av ekosystemtjänster, landskapsanalyser och sociotopkarteringar. Dessa utredningar ska kunna användas som underlag för planläggning på flera nivåer och även i samband med gestaltning och projektering av den byggda miljön.
Behov av att kunna genomföra multikriterieanalyseer för att komma fram till lämpliga åtgärder exempelvis i samband med behov av klimatanpassning av den befintliga miljön eller i samband med nybyggnation
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen